WARSZTATY Z BRYTYJSKĄ KLASĄ!

Na to niecodzienne spotkanie złożyły się półtora godzinne zajęcia dydaktyczne w grupach, odbywające się w klasopracowniach językowych, oraz 45 minutowy program teatralno-muzyczny w auli liceum. Dodatkowym atutem warsztatów były zajęcia prowadzone przez zaprzyjaźnionego ze szkołą Pana Billa Minskera – Amerykanina, na co dzień pracującego na Uniwersytecie Wrocławskim. Głównym celem organizatorów imprezy oraz prowadzących zajęcia nauczycieli języka angielskiego było uświadomienie uczniom, że nawet w tak formalnym środowisku edukacyjnym jak szkoła, szczególnie szkoła średnia będąca pomostem wejścia młodych ludzi w dorosłość, mogą oni zdobywać umiejętności językowe oraz kształcić swoją estetykę kulturową w sposób zabawny, interesujący i nie schematyczny. Stąd nieformalna forma zajęć oraz komediowo – muzyczny charakter przedstawienia w magicznej auli Alma Mater.

W pierwszej części, uczniowie gimnazjum pracując w odrębnych grupach, kolejno brali udział w trzech różnych formach warsztatowych. Pierwszym doświadczeniem było pełne ekscytacji Koło Fortuny. Kolejną atrakcją była elektroniczna gra edukacyjna SPELLJAM, oparta na popularnym ortograficznym konkursie amerykańskim SPELLING BEE. Dopełnieniem części dydaktycznej były zajęcia z uroczym Amerykaninem , który „potraktował” naszych gości sławnym 'th' oraz skomplikowanymi 'tongue twisters'.

Wszyscy bardzo dobrze się bawili, a pracownie językowe stały się naturalnym środowiskiem komunikacji językowej. Atmosfera w klasach była niezwykle przyjemna, głównie za sprawą zabawnych sytuacji i oraz ogólnej ekscytacji wynikającej z wykonywanych zadań. Uczniowie bowiem bardzo chętnie i z przejęciem rywalizowali ze sobą, dopytując się wzajemnie o znaczenie oraz wymowę nowych wyrazów. Cieszyli się jeśli udzielili poprawnej odpowiedzi, natomiast zaserwowane przez Billa Minskera łamańce językowe wywoływały lawiny śmiechu, które skutecznie rozpraszał częstując młodzież czekoladkami Hershey’s Kisses prosto z Pensylwanii!

Po zakończeniu części dydaktycznej warsztatów, wszyscy przenieśli się do auli szkoły, gdzie czekały pyszne ciastka i napoje, przy których można było na chwilę wymienić się dotychczasowymi wrażeniami oraz oczekiwać , tego co tym razem przygotowali sami uczniowie I Liceum specjalnie dla swoich nowych przyjaciół z gimnazjum. Część artystyczna miała bowiem po części również charakter warsztatowy, będąc w całości perfekcyjnie, w charakterystycznie brytyjskim tonie, poprowadzona w języku angielskim przez Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego I Liceum – Michała Dudziaka. Trzy skecze językowe zabawnie zaprezentowane przez młodych aktorów przeniosły widza w amerykański świat sfrustrowanego Supermana, zbuntowanego podróżującego pociągiem Królewskich Brytyjskich Linii Kolejowych pasażera oraz nieoczekiwanie wzbogaconego właściciela „szekspirowskiej” posiadłości w Anglii. Doskonałym uzupełnieniem części teatralnej było przedstawienie muzyczne obejmujące przepiękną interpretację piosenek takich anglojęzycznych wykonawców jak Michael Buble, Aretha Franklin czy Lenka. Poziom zaśpiewanych utworów wywołał podziw, uśmiech i wzruszenie, nic w tym dziwnego biorąc pod uwagę fakt, że jednym z wykonawców była laureatka pierwszego miejsca w tegorocznym Powiatowym Konkursie Piosenki Angielskiej – Ola Szczepaniak, a pozostali artyści zostali już niejednokrotnie wyróżnieni w swojej profesji muzycznej.

Znajomość języka angielskiego w dzisiejszych czasach stała się normą, przy czym funkcjonowanie w wielokulturowym społeczeństwie XXI wieku wymaga od młodych, wykształconych ludzi biegłości i specjalizacji w tym języku obcym. Stąd czysto formalne metody jego nauczania nie są wystarczające, zresztą tak naprawdę nigdy do końca nie były stu procentowo skuteczne. Dlatego niezmiernie ważne jest uświadamianie młodym ludziom, jak ważnym elementem w edukacji językowej jest ich samoświadomość w tym zakresie – czytanie autentycznych materiałów, oglądanie filmów w oryginale, rozmowy z native speakerami, podróże ( nawet te teatralne i wyimaginowane jednak osadzone w anglojęzycznych realiach), słuchanie podcastow, gry językowe, rozwijanie pasji muzycznych etc. Język jest czymś więcej niż słowo zapisane w podręczniku bądź tekst maturalny w repetytorium. Język nie jest statyczny, tak jak statycznym nie powinien być współczesny nauczyciel języka obcego, co skutecznie, poprzez poprowadzone warsztaty, udowodnili nauczyciele Zespołu Języka Angielskiego I Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim.

| 03.04.2017 | I. Gabrysiak |