O Krzysztofie Kieślowskim w ILO

W piątek, 9 marca 2018 roku, odbyła się już VI edycja Warsztatów Mturalnych z Filmem w Tle na temat: „Dekalog I” Krzysztofa Kieślowskiego - po kruchym lodzie, prowadzonych przez gościa specjalnego z UAM w Poznaniu, doktora Piotra Pławuszewskiego. Tym razem udział w spotkaniu wzięły klasy pierwsze o profilu humanistyczno-dziennikarskim oraz biologiczno-chemicznym.

Warsztaty filmowe składały się z dwóch wykładów.

Pierwszy szczegółowo przybliżył uczniom biografię oraz twórczość wybitnego reżysera, jakim był Krzysztof Kieślowski. Doktor Piotr Pławuszewski podkreślał, że K. Kieślowski wywarł ogromny wpływ na polski przemysł filmowy w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, a jego nieprzeciętne, oryginalne i czasem kontrowersyjne filmy zapisały się na kartach historii kinematografii. Reżyser tworzył w czasach, które nie były łaskawe dla indywidualistów, przede wszystkim ze względu na cenzurę i wprowadzony stan wojenny. Jednak Kieślowski na tle innych wyróżniał się przede wszystkim niesamowitą determinacją i pracowitością. Szczególną uwagę dotkor Pławuszewski poświęcił temu, żeby udowodnić nam, że w życiu liczy się rzetelność, upór i cierpliwość w dążeniu do celu.

Druga część spotkania była w szczególności poświęcona filmowi ,,Dekalog I'', który jest obowiązkową pozycją filmową licealistów. Doktor Pławuszewski skupił się na głównym przesłaniu reżysera ,,Dekalogu I'', którym jest znaczenie Boga i istota wiary w życiu każdego człowieka. Przedstawione na zasadzie kontrastu zdania głównych bohaterów na ten temat zmuszają widza do refleksji, a historia młodego chłopca rozdartego pomiędzy światopoglądem ojca a ciotki, jest dla odbiorcy szczególnie wzruszająca.

Dla uczniów naszego liceum warsztaty te były idealną okazją do rozszerzenia wiedzy na temat niezwykłego polskiego reżysera - Krzysztofa Kieślowskiego. Dzięki nim licealiści przekonali się, że polska kinematografia z okresu stanu wojennego może być fascynująca. Przekazana przez doktora Piotra Pławuszewskiego wiedza, w sposób bardzo interesujący, z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczniów, a następne warsztaty, zorganizowane przez panie:Teresę Duczmal i Grażynę Niemand, będą się cieszyły równie dużym zainteresowniem.

Uczestniczka warsztatów

Nikola Bielecka kl 1a