Koncert twórczości Agnieszki Osieckiej

5 kwietnia 2018r.godzina 18, aula I Liceum Ogólnokształcącego wypełniona po brzegi.

To właśnie dzisiaj , odbył się wyjątkowy koncert twórczości Agnieszki Osieckiej, wyjątkowy, bo poświęcony pamięci wyjątkowej osoby – dyrektora Jacka Skiby – przyjaciela młodzieży, naszej szkoły, człowieka, który kochał życie i ludzi.

Przenosimy się do Warszawy do ulubionego baru pisarki, Saxa, z którego uczyniła instytucję. W atmosferze towarzyskiego spotkania przemykają kelnerzy, wchodzą goście, zaczyna się impreza, której tematem przewodnim była refleksja nad życiem. Piosenki brawurowo wykonały: Kinga Jagodzińska, Zuzanna Romańska, Nicola Bielecka, Hanna Świtała, Julia Wietrzyńska, Maria Sołtysiak, Małgorzata Talar, Agata Kieliba, Aleksandra Wiśniewska, Klaudia Kusa. Oprawę muzyczną stworzyli: Maria Sołtysiak – fortepian, Julia Wietrzyńska – skrzypce, Gabriela Kamzol – klarnet, Agata Kieliba – saksofon, Michał Dryjański – perkusja, Agata Pietrzak – bębenek, gościnnie Marcel Świtała – fortepian. Rolę kochanków: Osieckiej i Jeriemiego Przybory z wielkimi emocjami odegrali: Marta Śron i Jarosław Kuźma. W rolę kelnerów i partnerów do tańca wcielili się – Arkadiusz Ćwiertniak, Dawid Kurek, Tomasz Grześkowiak. Scenografię przygotowała Wiktoria Rożek.

Koncert został nagrodzony gromkimi brawami, co zapewne dodało otuchy występującym! Uczniowie byli wspaniali, na scenie oddali swoje talenty, a przede wszystkim serce! Podsumowując koncert, p. dyrektor Marek Lewicki zacytował słowa zmarłego Jacka Skiby „To był bardzo elegancki koncert”. Nic dodać, nic ująć.

Prowadząca koncert Kornelia Kopa, podsumowała go słowami Osieckiej „Przyjaciele moi i moje przyjaciółki! Nie odkładajcie na później ani piosenek, ani egzaminów, ani dentysty, a przede wszystkim nie odkładajcie na później miłości!

Dziękujemy za tak cudowne przeżycia, których nam dostarczyliście podczas koncertu!

Agnieszka Osiecka - poetka, reżyserka, dziennikarka i przede wszystkim autorka wybitnych tekstów piosenek, których napisała około dwóch tysięcy. Kochała słowo z wzajemnością. Matka, żona i kochanka, uwikłana w wiele skomplikowanych relacji z mężczyznami. Uzależniona od ludzi, ale i niestroniąca od alkoholu. Jej teksty były uniwersalne, ponadczasowe i przenikliwie mądre. Poruszały i zaskakiwały, niezwykłą błyskotliwością. Opowiadały o życiu w taki sposób, że każdy mógł się z nimi identyfikować.

To była ostatnia romantyczka w piosence, która "umiała poetyzować zwyczajność". Rozumiała, jakie słowo jest ważne. Jak Skamandryci porównywała życie do tańca. Agnieszka Osiecka napisała około dwóch tysięcy tekstów piosenek, śpiewanych przez największe gwiazdy, w tym Marylę Rodowicz, Irenę Santor, Skaldów, Czerwone Gitary, Edytę Geppert, Violettę Villas, Magdę Umer czy Urszulę Sipińską.

Inspirowało ją życie i przede wszystkim ludzie. To z nich czerpała garściami, niezależnie od tego, czy się z kimś przyjaźniła, czy znała przelotnie. Była duszą towarzystwa i pozwalała, by ludzie do niej lgnęli, choć czasem przed nimi uciekała. Traktowała ich jako potencjalne źródło natchnienia. Pisała jednak przede wszystkim z punktu widzenia własnych przeżyć, emocji i rozczarowań. Jej przyjaciółka Magda Umer zwracała uwagę, że prawie każdy tekst Osieckiej jest w pewien sposób autobiografią. Kochali się w niej mądrzy, kulturalni i wybitnie utalentowani mężczyźni. A ona ich porzucała dla chuliganów, ponieważ sama była czasem trochę chuliganką.

Przez całe życie otaczała się mężczyznami, przeżywała burzliwe związki, rozstania i romanse – wśród jej partnerów byli pisarze: Marek Hłasko i Andrzej Jarecki, krytyk literacki Zbigniew Mentzel oraz dyplomata i dziennikarz Daniel Passent, ojciec jedynego dziecka Osieckiej, Agaty Passent: dziennikarki, która po latach założyła pielęgnującą pamięć o matce Fundację Okularnicy. Przez wiele lat tajemnicą był romans Osieckiej z Jeremim Przyborą z Kabaretu Starszych Panów – wyszedł na jaw po latach dzięki zaprzyjaźnionej z nią Magdzie Umer i publikacji książki Listy na wyczerpanym papierze, zawierającą intymną korespondencję obojga.

Agnieszka Osiecka nie miała i nie ma sobie w Polsce równych. Do dziś wyznacza pod tym względem wszelkie trendy, jest wzorem niedoścignionym i wyjątkowym. Ona kochała słowo z wzajemnością, czuła to słowo jak nikt inny i dlatego to słowo do niej lgnęło w nieprawdopodobnych kombinacjach. Była odważna wobec życia i wiecznie tym życiem nienasycona. Miała zdolność wyłapywanych z rzeczywistości rzeczy nieuchwytnych i ulotnych. Widziała to, co umykało uwadze innych. Potrafiła nadawać znaczenie chwili. Była nieprzewidywalna.

7 marca minęło 21 lat od śmierci Agnieszki Osieckiej.

Link do zdjęć autorstwa J. Pietrzaka

| 06.04.2018 | E. Kaźmierczak |