Wyjazd naukowy do Wrocławia

W dniach 06-07 czerwca uczniowie Szkolnego Koła Historycznego w I LO wzięli udział w wyjeździe naukowym do Wrocławia.

W ramach wyjazdu spotkaliśmy się z JM Rektorem Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. Adamem Jezierskim, wzięliśmy udział w XX Festiwalu Kultury Żydowskiej Simcha oraz braliśmy udział w zajęciach w Instytucie Studiów Klasycznych, Śródziemnomorskich i Orientalnych.

Wyjazd naukowy rozpoczęliśmy od wizyty w Bibliotece Judaistyki, która mieści się w zabytkowych wnętrzach dawnej Biblioteki Uniwersyteckiej na Piasku. Dzięki współpracy szkoły z Uniwersytetem uczniowie modli wejść do nieudostępnianych jeszcze a prawie gotowych na otwarcie pomieszczeń. Panie kustosz biblioteki opowiedziały nam o zbiorach, ich zawartości pochodzeniu i znaczeniu dla badań nad kulturą klasyczną i żydowską.

Po wizycie w bibliotece udaliśmy się na spotkanie z Jego Magnificencją Rektorem Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. Adamem Jezierskim. Pan Rektor przyjął nas w swoim gabinecie, a następnie wcielił się w rolę przewodnika i ze znakomitym znawstwem pokazał nam salę Senatu UWr, Aulę Leopoldinę, Wieżę Matematyczną i na koniec Collegium Marianum, w którym nasze spotkanie zwieńczone zostało mini recitalem organowym kantat bachowskich w wykonaniu Pana Rektora. Po spotkaniu z Panem Rektorem udaliśmy się do Dzielnicy Czterech Świątyń, gdzie w pomieszczeniach wrocławskiej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej odbywał się XX już Festiwal Kultury Żydowskiej Simcha. W ramach festiwalu wzięliśmy udział w warsztatach językowych z języka jidysz, spotkaniu z Rabinką Małgorzatą Kordowicz a następnie przysłuchiwaliśmy się debacie panelowej pt. „Kondycja Judaizmu w Polsce. Dziś i jutro”, którą prowadził pan Jerzy Kichler, członek zarządu Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu. Pierwszy dzień pobytu zwieńczony został udziałem w koncercie grupy muzycznej z Czech Malalor, wykonującej muzykę klezmerską, a prezentującej swój najnowszy album muzyczny pt. Pumpernakle. Dynamiczna i porywająca muzyka wykonana w sali głównej Synagogi pod Białym Bocianem była niezwykłym i nie jedynym doświadczeniem tego wieczoru. Ten wieczór to ciekawe spotkania rozmowy z uczestnikami festiwalu zza oceanu z New Jersey mającymi polskie, krakowskie korzenie.

Drugi dzień naszego pobytu to przede wszystkim udział w zajęciach kursowych ze studentami drugiego roku koreanistyki ISKŚiO. Dzięki pasji Julii i zainteresowaniu pozostałych uczestników SKH, Dyrektor Instytutu, prof. Gościwit Malinowski, umożliwił nam udział w zajęciach z praktycznej nauki języka koreańskiego, ale czymś co wzbudziło nasz niezwykły podziw i zainteresowanie to zajęcia ze wschodnioazjatyckiej sztuki kaligrafii i rysunku w tuszu. Jak nam powiedział główny organizator kierunku koreanistyki dr Lee, tego rodzaju zajęcia we Wrocławiu są jedynymi w Polsce. Na zakończenie zajęć Państwo Lee podarowali naszej grupie wykonany przez siebie obraz w tuszu, co było dla nas niezwykle miłym zwieńczeniem zajęć.

Po zajęciach ze studentami koreanistyki wróciliśmy na festiwal Simcha, aby wziąć udział w koncercie Zespołu Klezmerskiego Sztetl z Sejn i Warszawy. Muzyka dawnych wschodnich żydowskich miasteczek, dla muzyków jest wzorcem i inspiracją do zarówno jej odtwarzania na podstawie zachowanego materiału muzycznego jak i inspiracją do współczesnych aranżacji tej tradycyjnej muzyki wykonywanej niegdyś, ale i współcześnie na żydowskich uroczystościach i imprezach wspólnotowych.

Wrocław ugościł nas wspaniałą pogodą, miłymi rozmówcami, wspaniałymi zajęciami i … pozostawił odrobinę niedosytu…, takiego, że aż chce się tam wrócić ;)

| 11.06.2018 | P. Grabarz |