8. Warsztaty Maturalne z Filmem w Tle - Cicha noc

W piątek, 8 lutego 2019 roku, w naszym liceum , za sprawą Pań: Teresy Duczmal i Grażyny Niemand, odbyła się już 8. edycja Warsztatów Maturalnych z Filmem w Tle. Tym razem uczniowie klasy 2a o profilu humanistyczno - dziennikarskim i 3b / biologiczno - chemicznym/ mieli możliwość obejrzenia filmu Piotra Domalewskiego Cicha noc, a następnie wysłuchania wykładu dra Piotra Pławuszewskiego z UAM w Poznaniu.

Wykładowca, dokonując interpretacji poszczególnych scen filmu, pokazał nam, jak wykształcony filmoznawca postrzega kino i na ile szczegółów zwraca uwagę, obok których przeciętny widz przechodzi zupełnie obojętnie. Jego wystąpienie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem ze strony uczniów, przede wszystkim, dzięki prostemu i jasnemu przekazowi, a także dzięki emanującej od wykładowcy charyzmie.

Dr Piotr Pławuszewski udzielił też wielu wskazówek tegorocznym maturzystom. Wyjaśnił, jak można wykorzystać ukazane w filmie motywy, przekształcając je w oryginalne prace maturalne. Z pewnością warsztaty były dla uczniów doskonałą okazją do tego, aby lepiej poznać polskie kino, które często , jak się okazuje, może być nie tylko dobrą rozrywką, ale także wulkanem emocji i prawdy. Jestem przekonana, że to kolejne już spotkanie z dr. Pławuszewskim było nie tylko ciekawym doświadczeniem, ale także swoistą lekcją, która dostarczyła cennej wiedzy.

Nikola Bielecka IIA

| 10.02.2019 | N. Bielecka |