IX WARSZTATY MATURALNE Z FILMEM W TLE - Dekalog VII

We wtorek, 17 grudnia 2019 roku, odbyła się IX edycja Warsztatów Maturalnych z Filmem w Tle, zorganizowanych przez Panie: Teresę Duczmal oraz Grażynę Niemand, a prowadzonych przez specjalnego gościa z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, doktora Piotra Pławuszewskiego. Udział w warsztatach wzięły klasy maturalne o profilu humanistyczno - - dziennikarskim oraz biologiczno-chemicznym.

Przed rozpoczęciem wykładu, uczniowie obejrzeli VII część ,,Dekalogu'' w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego. Seans z pewnością zachęcił ich do refleksji nad główną problematyką filmu, która była interpretacją siódmego przykazania: ,,Nie kradnij''. Wewnętrzne dylematy głównych bohaterów oraz morze emocji, a zarazem jasny i prosty przekaz, wywarły duże wrażenie na widzach. Utwierdziły także w przekonaniu, że Krzysztof Kieślowski był jednym z najwybitniejszych i najbardziej kreatywnych, polskich reżyserów zeszłego wieku. W swoim wykładzie doktor Piotr Pławuszewski poddał wnikliwej analizie ,,Dekalog VII''. Skupił się na głównej myśli filmu, czyli na kradzieży rzeczy własnej oraz na konfliktach między matką a córką, które stały się przyczyną nieszczęścia w rodzinie. Wykładowca omówił inne, mniej oczywiste motywy ukryte w fabule filmu, np.: nieszczęśliwej miłości, rozdarcia wewnętrznego oraz porzuconych marzeń i pasji. Zwrócił uwagę na charakterystyczne zachowania bohaterów, szczególne dla filmu symbole oraz odwołał się do innych tekstów kultury. Wskazówki doktora Piotra Pławuszewskiego były niezwykle przydatne, zwłaszcza w perspektywie pisania prac maturalnych, a sposób przekazania ważnych informacji, bardzo jasny i czytelny. Profesjonalizm Pana Piotra Pławuszewskiego, ogrom wiedzy oraz umiejętność efektywnej pracy z młodzieżą, cieszyły się dużym uznaniem ze strony uczniów, którzy nagrodzili gościa gromkimi brawami.

Niewątpliwie warsztaty były dla uczniów doskonałą okazją do wysłuchania pomocnych wskazówek oraz poszerzenia swojej wiedzy o nowe, niebanalne dzieła przed egzaminem maturalnym. Z pewnością kolejne spotkania z doktorem Piotrem Pławuszewskim będą cieszyły się dużym zainteresowaniem.

| 07.01.2020 | Nikola Bielecka |