Kontrabas i bumerang. Fakt, czy opinia?

Już po raz VII dziennikarze szkolnych gazet z liceów i techników ostrowskich spotkali się na Powiatowych Warsztatach Dziennikarskich w I LO, zorganizowanych pod patronatem Starosty Ostrowskiego, pana Pawła Rajskiego.

W pierwszej części spotkania adepci sztuki dziennikarskiej mieli niepowtarzalną okazję na rozmowę – wywiad z żywiołową postacią muzyki rockowej – panem Jackiem „Dżej Dżej” Jędrzejakiem – basistą, kompozytorem i wokalistą zespołu Big Cyc. Otrzymali od niego bardzo praktyczne wskazówki dotyczące pracy ludzi we współczesnych mediach. Gość warsztatów jest absolwentem filologii polskiej, dlatego też potrafił celnie określić oczekiwania, jakie stawia przed dziennikarzami współczesna prasa, telewizja, czy internet. Kompozytor podzielił się swoimi spostrzeżeniami ze spotkań z dziennikarzami, zachęcał do kreatywności i doskonalenia warsztatu dziennikarskiego. Szczerze przyznał, że często spotyka się z ignorancją, która przejawia się w szablonowych pytaniach i przewidywalnych ujęciach tematów rozmów z przedstawicielami mediów. Opowiadając o działalności zespołu ukazał warunki, jakimi charakteryzuje się świat muzycznego biznesu.

Młodzi dziennikarze zadawali „Dżej Dżejowi” pytania związane z muzyką, podróżami popularnością i stereotypami, a także o to, jak powstają dobre teksty i skąd czerpie inspiracje. Jacek Jędrzejak opowiadał o swoim hobby jakim są podróże. Uczestniczy w ekstremalnych wyprawach, podczas których spotykają go zaskakujące sytuacje. I właśnie od notatek z takich wypraw zaczęła się jego przygoda z pisarstwem. Pierwsza książka pt. "Kontrabas i bumerang” dotyczyła Australii, Tasmanii i Nowej Zelandii, a w przygotowaniu jest opis kolejnej podróży. W podsumowaniu spotkania gość warsztatów dał młodym redaktorom dwie rady: dobra obserwacja to podstawa solidnego artykułu i żeby byli aktywni i na bieżąco, „na fali” z muzyką, szeroko rozumianą sztuką, jak i nowoczesnymi mediami.

W drugiej części warsztatów dziennikarskich w I LO pani redaktor Hanna Olejnik przeprowadziła praktyczne zajęcia doskonalące pracę w zakresie słowa pisanego. Ćwiczenia dotyczyły różnic pomiędzy faktami i opiniami zawartymi w przekazach medialnych. Wszyscy zgodzili się, że czasami dla uatrakcyjnienia faktów media wypaczają informacje poprzez opinie, kreowanie własnych sądów i punktów widzenia.

Pani Redaktor podkreślała, aby młodzi dziennikarze w tekstach informacyjnych nie mieszali faktów z opiniami. Wskazała też gatunki dziennikarskie, takie jak np. recenzja, wywiad, czy komentarz, w których jest miejsce na własne opinie. Redaktorzy próbowali określić, na ile w pracy w mediach możliwy jest obiektywizm oraz gdzie znajduje się granica zaangażowania dziennikarza i wyrażania subiektywnych opinii.

Dzisiejsze warsztaty to dopiero początek pracy dla redakcji szkolnych gazet, ponieważ na podstawie zebranych materiałów zostaną zredagowane Jednodniówki, które wezmą udział w konkursie. Jego rozstrzygnięcie nastąpi już w kwietniu.

Dziękujemy serdecznie wszystkim uczestnikom warsztatów. Gościom za przyjęcie zaproszenia – pani Hannie Olejnik i panu Jackowi Jędrzejakowi życzymy zadowolenia w pracy zawodowej i życiu osobistym. Redaktorom gazet szkolnych i ich Opiekunom za aktywny udział w warsztatach. Czekamy do 31 marca na owoce tej pracy.

W Warsztatach uczestniczyli przedstawiciele z redakcji gazet szkolnych:

III LO – AD REM – opiekun – Sylwia Szubert
II LO - Bez Cenzury – opiekun – Marzanna Podskarbi
II LO – Re(y)moncik – opiekun- Donata Konieczna
I LO – Bomba – opiekun - Elżbieta Kaźmierczak
LO S. Salezjanki – NIEcoDZIENNIK – opiekun - Paulina Pawlak
ZSE – Feniks – opiekun - Izabela Ryzińska – Dolata
ZST - ZAP – ChwaZTEk – opiekun - Agnieszka Porczyńska
ZSU – Nasze Szkolne To o Owo –opiekun - Dorota Leśniak
ZSBE – Szkolne Wieści – opiekun - Krystyna Główczak

Foto: Karolina Mocek klasa 2 a

Organizatorzy Warsztatów: Elżbieta Kaźmierczak, Anna Przybył, Renata Kałużna – nauczyciele I LO.

| 09.03.2015 | R. Kałużna |