I LO w Ostrowie Wielkopolskim

im. ks. Jana Kompałły i Wojciecha Lipskiego

I Liceum Ogólnokształcące

Rok załołożenia 1845

ul. Gimnazjalna 9
63-400 Ostrów Wielkopolski
tel. (62)736 62 91
liceum@1liceum.edu.pl
1lo.ostrowwielkopolski@gmail.com

Aktualności

Wizyta w Strasburgu

W dniach 10 - 13. 12. A.D. 2018 Łukasz Szukalski i Pani Profesor Małgorzata Lucińska wzięli udział we wyjeździe studyjnym do Europarlamentu w Strasburgu. To pokłosie zajęcia II miejsca w Konkursie Wiedzy o Prawie.

Po zawitaniu do Strasburga, zwiedzaliśmy miasto autokarem, by już po chwili zanurzyć się w podziwianiu klimatycznego centrum. Plac Gutenberga, Plac Klebera, Mała Francja czy Katedra Najświętszej Marii Panny (czwarty najwyższy kościół świata) - to były główne punkty zwiedzania. Odbywało się to wszystko "za dnia", przeto nie mogliśmy w pełni poczuć magii Jarmarku Bożonarodzeniowego, który tam się odbywa, a określanym jest mianem "najgorętszego miejsca w Europie". Kilka godzin później, tam gdzie spacerowaliśmy i podziwialiśmy urok uliczek, doszło do zamachu terrorystycznego. Ten ohydny czyn pozbawił nas możliwości zachwycenia się Strasburgiem w świetle wszelakich lampek, światełek, błyskotek.

Mieliśmy przyjemność odbyć rejs statkiem Białek Floty dookoła miasta, który niewątpliwie jeszcze bardziej ukazał piękno i klimat miasta. Wyjazd odbył się na zaproszenie Posłanki do Parlamentu Europejskiego - prof. Krystyny Łybackiej. I to właśnie zwiedzenie Parlamentu było naszym głównym celem podroży. Panią Poseł, która z przyczyn osobistych nie mogła się z nami spotkać, zastąpił europoseł Janusz Zemke, który opowiedział o tym, w jaki sposób funkcjonuje PE, jak kształtuje się budżet UE, a także poruszył tematy takie jak, np.: Brexit czy bezpieczeństwo Wspólnoty. W drodze powrotnej, była możliwość zwiedzenia Muzeum Techniki w Sinsheim.

Reasumując, była to dobra wizyta, która pozwoliła na nowe doświadczenia, w myśl tego że podróże kształcą. Na pewno wyjazd pozostanie w pamięci.

Łukasz Szukalski

Link do zdjęć.

   | 15.12.2018 | ł. Szukalski |