Bliżej podstawowych problemów fizyki współczesnej!

Już po raz trzeci uczniowie I LO uczestniczyli w Europejskich Warsztatach Masteclasses – fizyka cząstek elementarnych. W tym roku polska edycja organizowana przez Instytut Problemów Jądrowych miała miejsce w Łodzi 25.03.2011. Równocześnie konferencje odbywały się w Turynie, Nantes, Heidelbergu i Genewie (CERN). Po raz pierwszy wspólnie analizowano nowe dane z LHC (Wielki Zderzacz Hadronów). Do Łodzi przyjechało 52 uczniów z różnych miast, w tym siedmioro z ostrowskiego I LO. Podsumowaniem całodniowej pracy była telekonferencja wyżej wymienionych ośrodków naukowych, na której porównywano wyniki i quiz sprawdzający, ile uczestnicy przyswoili nowych informacji o badaniach cząstek elementarnych. W konkursie uczestniczyły zespoły dwuosobowe i dwa równorzędne pierwsze miejsca zajęli uczniowie ostrowskiego I LO – Katarzyna Andraka i Monika Leja oraz Anna Olszewska i Adrian Schubert. Jednak najważniejsze jest to, że licealiści mogli się otrzeć o atmosferę podstawowych problemów fizyki współczesnej.

| 01.04.2011 | A. Izydorska |