Uroczystym spotkaniem połączonym z wystąpieniami wybitnych gości i prelegentów – profesorów Szkoły, w piątek 5 października w auli I Liceum zapoczątkowano cykl wydarzeń związanych z obchodami 110 – lecia Szkolnego Klubu Sportowego „Venetia”. Relację z tego spotkania obszernie przedstawił prof. J.Pietrzak na stronie internetowej Szkoły. Zainteresowanych odsyłam do tego artykułu.Natomiast w piątkowy wieczór – również 5 października, sala gimnastyczna Szkoły rozbrzmiewała dopingiem licznie zgromadzonej publiczności, gdyż odbywała się tam nietuzinkowa impreza, a mianowicie koszykarski mecz Gwiazd. W reprezentacjach znaleźli się nasi wybitni absolwenci, uczniowie, a także nauczyciele I LO.

Na parkiecie podziwialiśmy: Tomasza Wnuka, Jagodę Głowacką, Wojtka Zarembę, Wiktora Jądera, Rolada Grabowskiego, Julię Grzegorowską, Roberta Bieganka, Szymona Jądera, Macieja Molędę, Piotra Jajtnera, Macieja Chmielarza, Piotra Ziółkowskiego, Małgorzatę Czaskę, Pawła Jajtnera, prof. Marikę Puchalską, prof. Jakuba Szymczaka. Parkiet I LO dawno nie gościł tak znamienitych osobistości. W meczu Gwiazdy vs. Gwiazdy po ciężkich bojach, nieustępliwej i zaciętej – pomimo zabawowego charakteru spotkania walce, zwyciężyły… Gwiazdy☺Wszyscy uczestnicy meczu zostali nagrodzeni medalami specjalnie przygotowanymi z okazji obchodów, jak również pamiątkowym wydawnictwem związanym z Klubem.

Sędzią głównym meczu był Michał Szczypkowski, sędziną stolikową prof. Katarzyna Kuśnierczak, natomiast brawurową konferansjerkę poprowadził Szymon Matyśkiewicz. Serdeczne podziękowania dla obu panów.

Mecz uatrakcyjniły pokazy układów Zumby, przygotowane przez prof. Marikę Wojtowicz – Puchalską i jej wspaniałe dziewczyny. Oprawę „dymną”☺ zagwarantował Dawid Trzeciak z kl. 2d. Dziękujemy. Publiczność również brała udział w zabawie i mogła wykazać się umiejętnościami koszykarskimi w rzutach osobistych i z linii rzutów za 3 pkt, a nagrodę w tych konkursach ufundowała niezawodna jak zawsze Ristorante u Włocha państwa Berchicci.

„Hartuj ciało, hartuj ducha
Bo świat tylko silnych słucha”

To tekst autorstwa profesora Józefa Jachimka, dyrektora ówczesnego Gimnazjum pochodzący z wpisu do kroniki Venetii z 1947 roku, który miał stanowić swoiste hasło przewodnie dla młodzieży. Silni ciałem, silni duchem – tacy mieli być ówcześni Venecjusze. Pomimo upływu wielu lat nic się w tej kwestii nie zmieniło. Bądźcie tacy i Wy. Ćwicząc ciało, rozwijajcie umysł i kształtujcie charakter. Jest to warte każdego wysiłku.

K.Nadachowska

Zdjęcia z imprezy.

110-lecie Venetii w prasie.