“Jestem różą”

Zaproszenia na koncert, zainspirowany twórczością charyzmatycznej ikony zespołu Maanam, Kory Jackowskiej- Sipowicz, rozeszły się w błyskawicznym tempie również za sprawą gościa specjalnego, pana Kamila Sipowicza. Największym przebojom Kory, takim jak: „Róża”, „Lipstick on the glass”, „Po prostu bądź”, „Boskie Buenos” czy „Krakowski spleen” pomogła wybrzmieć magiczna sceneria auli ILO. Mąż Kory, Kamil Sipowicz, w niezwykle emocjonalny i ciekawy sposób opowiadał o blaskach i cieniach bycia gwiazdą i życia z gwiazdą. Przedstawił Korę jako żonę, matkę i artystkę. Wyraźnie zasugerował, że była piękną kobietą, ale kobietą z krwi i kości, prawdziwą różą. Z jednej strony czuła i kochająca, ale i potrafiąca „pokazać kolce”. Zaproszeni goście, wśród których był również Starosta Ostrowski, pan Paweł Rajski, bardzo długimi brawami na stojąco nagrodzili wykonawców, czyli uczniów I LO: Marysię Kupczyk, Gabrysię Grzyb, Klarę Czerewkiewicz, Martę Sufryd i Olgę Borowczyk, Martynę Stawicką, Klaudię Kałużną, Kaję Dworaczyńską i Karola Schuberta oraz absolwentów ILO: Wiktorię Prajzner i Pawła Okrója, a także panie: Teresę Duczmal i Grażynę Niemand pod kierunkiem których to widowisko powstało.

Fotorelacja: https://photos.app.goo.gl/eetn9tW7C4FMEaWF9

Koncert “Gramy dla Ukrainy”

Niezwykły koncert,  poświęcony bohatersko walczącej Ukrainie, odbył się 16.03. 2022 roku w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim. Rozpoczęła go wspaniała artystka z Kijowa, Pani Daria Chebanenco. W niezwykle wzruszający sposób zaśpiewała piękną  arię operową, wprowadzając tym samym zgromadzoną publiczność w niepowtarzalny nastrój. Udało się go utrzymać do końca programu, a to za sprawą wspaniałych występów absolwentów i uczniów  I Liceum Ogólnokształcącego oraz Big Bandu Powiatu Ostrowskiego pod dyrekcją Roberta Matuszewskiego. Nikola Bielecka i Paweł Okrój oraz Wiktoria Prajzner, za brawurowo wykonane piosenki : „Dumka na dwa serca” i „Dziwny jest ten świat”, zebrali burzę oklasków. Nie mniej sowitymi brawami nagrodzono gwiazdę wieczoru, Big Band Powiatu Ostrowskiego pod dyrekcją Roberta Matuszewskiego oraz solistów: Gabrielę Grzyb i Konrada Białego. Takie przeboje, jak: „Zacznij od Bacha” czy kołysanka  Krzysztofa Komedy Trzcińskiego dostarczyły wzruszeń i dały nadzieję na lepsze jutro

Fotorelacja: https://photos.app.goo.gl/He24jxYmZ65EiaBH9

Koncert Justyny Szafran “Od Piaff do Osieckiej”

W dniu 24 lutego 2020 r. odbył się w Auli I LO wyjątkowy koncert znakomitej wokalistki Justyny Szafran z zespołem, który zainaugurował obchody Jubileuszu 175-lecia Alma Mater Ostroviensis. Pomysłodawcą i fundatorem koncertu był Pan Paweł Rajski Starosta Ostrowski, który objął honorowy patronat nad Jubileuszem liceum. Wypełniona po brzegi aula szkoły rozbrzmiała piosenkami Piaff i Osieckiej, a publiczność nie szczędziła braw dla wykonawców. Rok 2020, rok 175-lecia szkoły zapowiada się wyjątkowo.

“Tylko czerń i biel!” J. Cygan w muzycznej odsłonie

W wypełnionej po brzegi auli Liceum, 27 listopada 2019 r. odbył się kolejny już 13 koncert z cyklu „Poezja w muzycznej odsłonie”. Tym razem program zatytułowany „Tylko czerń i biel!” składał się tylko z tekstów napisanych przez Jacka Cygana. Wybitny tekściarz, Jacek Cygan, miał być również gościem specjalnym, ale z powodu choroby nie mógł przybyć. Przesłał film, w którym pozdrowił wszystkich zgromadzonych w auli, wykonawcom przekazał słowa wsparcia i zachęty do rozwijania warsztatu wokalnego

.

II PRZEGLĄD TALENTÓW

Tym razem koncert zbiegł się z obchodami 50- lecia śmierci tego znakomitego artysty, kompozytora, twórcy muzyki filmowej, a także absolwenta naszej szkoły, Krzysztofa Komedy Trzcińskiego.Uczniowie ILO wraz z Paniami: Teresą Duczmal oraz Grażyną Niemand zaprosili, z okazji tego specjalnego wydarzenia kulturalnego, wyjątkowego gościa, Tomasza Lacha, syna Zofii Komedowej – żony tego wybitnego jazzmana.Z okazji Roku Krzysztofa Komedy, przegląd talentów rozpoczęły utwory skomponowane przez mistrza, takie jak:,,Szara kolęda”, „Nim wstanie dzień” czy ,,Kołysanka Rosemary”. Wprowadziły one niesamowity nastrój i zaczarowały słuchaczy.

CZAS ZATRZYMANY W PIOSENCEKONCERT PAMIĘCI DYREKTORA JACKA SKIBY 

W czwartkowe popołudnia, w murach naszej Alma Mater odbył się wyjątkowy koncert. Wyjątkowy, bo poświęcony wyjątkowej osobie – wieloletniemu dyrektorowi I LO Jackowi Skibie, który w dziejach naszej szkoły zapisał się złotymi zgłoskami. Koncert piosenki poetyckiej im. Jacka Skiby zorganizowany przez Samorząd Uczniowski pod przewodnictwem prof.Elżbiety Kaźmierczak i prof. Anny Przybył był nie tylko ucztą duchową, ale także okazją do przywołania wielu pięknych wspomnień związanych z postacią dyrektora Skiby, szczególnie, że gośćmi specjalnymi wydarzenia była najbliższa rodzina zmarłego w ubiegłym roku dyrektora.

“WIERNY ROBOT”, czyli teatralna odsłona I Liceum

Czymże jest wierność i oddanie? Czy w świecie techniki umykają nam ludzkie aspekty życia? Czy na pewno nie uciekają nam przez palce ogromne zmiany zachodzące w naszych życiach? Między innymi do tych, jak i wielu innych, pytań nakłoniła sztuka teatralna wystawiona 12 grudnia 2019 w auli I LO przez uczniów szkolnego koła teatralnego pod opieką pani Anny Bielawnej-Piec i pani Olgi Janickiej.

„Poezja w muzycznej odsłonie”

Dnia 5 grudnia 2018 r. w auli naszego liceum odbył się kolejny koncert z cyklu:„Poezja w muzycznej odsłonie”. Tym razem wieczór był poświęcony twórczości wybitnego kompozytora i multiinstrumentalisty, Zbigniewa Wodeckiego i nosił tytuł:,,Z Tobą chcę oglądać świat”. Uczniowie ILO wraz z Paniami: Teresą Duczmal oraz Grażyną Niemand, zaprosili z okazji tego specjalnego wydarzenia kulturalnego, wyjątkowych gości: córkę artysty, panią Katarzynę Wodecką – Stubbs, prezesa fundacji jego imienia i panią Magdalenę Brudzińską, dyrektora Fundacji im. Zbigniewa Wodeckiego. Zaproszenie na nasz koncert przyjął również Starosta Powiatu Ostrowskiego, Paweł Rajski.

“W Krainie łagodności”

W czwartkowy wieczór, 22 listopada, o godz.17.30 odbył się Koncert Piosenki Poetyckiej pt. „W Krainie Łagodności”. W jesiennej, nostalgicznej scenerii wykonawcy i prowadzący wprowadzili słuchaczy w zaczarowany świat poezji.Usłyszeliśmy interpretacje wierszy: Jana Kochanowskiego, Władysława Broniewskiego, Agnieszki Osieckiej, Czesława Miłosza i wielu innych poetów. Uzdolnieni uczniowie stworzyli niesamowite widowisko, zmuszając licznie zgromadzonych w auli widzów do jesiennej refleksji nad życiem.

Listopadowe spotkanie z poezją

W czwartkowy wieczór, 15 listopada, aula I Liceum w Ostrowie Wielkopolskim zamieniła się w nastrojową kawiarenkę. Przy blasku świec i filiżance aromatycznej kawy odbyło się „Listopadowe spotkanie z poezją” połączone z wystawą rysunków ucznia klasy 1 D Tymoteusza Wojdala.

“Uroki i półmroki” Krystiana Pawłowskiego

W piątek, 19 października, w auli I Liceum odbył się wieczór poetycki promujący debiutancki tomik poezji „Uroki i półmroki” ucznia naszej szkoły, Krystiana Pawłowskiego.Przy nastrojowym blasku świec, młody poeta, Krystian, oczarował publiczność opowieścią o swoich wierszach, zachwycił wszystkich swoją niebywałą elokwencją i historyczną wiedzą. 

Koncert piosenek Wojciecha Młynarskiego.

W dniu 14 czerwca 2018 roku w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim, licznie zgromadzona publiczność wraz ze Starostą Powiatu Ostrowskiego, Pawłem Rajskim, gościła wnuka Wojciecha Młynarskiego, pana Stanisława Kieniewicza. Stanislaw Kieniewicz został zaproszony z okazji specjalnego, jubileuszowego koncertu pod tytułem „Taka piosenka, taka ballada”, który został zorganizowany przez Panie: Grażynę Niemand i Teresę Duczmal.Koncert w wykonaniu uczniów liceum oraz zaprosznych gości, poprzedził wywiad ze Stanisławem Kieniewiczem, który poprowadziła uczennica klasy 2 c Laura Bugara. Wnuk Młynarskiego, prezes Fundacji im. Wojciecha Młynarskiego opowiedział o relacjach z ,,Wojtasem Dziadasem”, bo tak nazywał ojca swojej matki, o tym, co uważa za największy przepis na sukces swojego dziadka oraz o przyjaźni Wojciecha Młynarskiego z Krzysztofem Komedą-Trzcińskim – kompozytorem, pianistą, ale i uczniem ostrowskiego I LO.

Koncert twórczości Agnieszki Osieckiej

5 kwietnia 2018r.godzina 18, aula I Liceum Ogólnokształcącego wypełniona po brzegi. To właśnie dzisiaj , odbył się wyjątkowy koncert twórczości Agnieszki Osieckiej, wyjątkowy, bo poświęcony pamięci wyjątkowej osoby – dyrektora Jacka Skiby – przyjaciela młodzieży, naszej szkoły, człowieka, który kochał życie i ludzi.

V edycja Warsztatów Maturalnych z Filmem w Tle

Dnia 27.10.2017 r. w I Liceum Ogólnokształcącym w Ostrowie Wielkopolskim odbyło się wyjątkowe, szczególne i niezwykle pasjonujące spotkanie z jednym z wykładowców filmoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.W spotkaniu w ramach V już edycji Warsztatów Maturalnych z Filmem w Tle wzięły udział klasy o profilu humanistycznym ( Ia i IIa) naszego liceum pod opieką mgr Teresy Duczmal i mgr Grażyny Niemand. Spotkanie poprowadził dr Piotr Pławuszewski. Temat wykładu to “Teren pograniczny – czyli o spotkaniach fabularno-dokumentalnych”.

Koncert “Kocham Cię, życie”

W czwartkowy wieczór 16 marca 2017 roku w auli naszego Liceum po raz kolejny odbył się koncert zatytułowany „Kocham Cię, życie”.Licznie zgromadzona publiczność miała możliwość posłuchania wierszy:W. Szymborskiej, H. Poświatowskiej, A. Kamieńskiej, A. Słonimskiego, L. Staffa czy Z. Herberta w interpretacji: Magdaleny Płażewskiej, Julii Majchrzak, Annny Majewskiej, Julii Szczepaniak, Mateusza Ratajskiego, Laury Bugary, Bartosza Malesy i Michała Twardego, oraz piosenek do tekstów znanych polskich poetów w wykonaniu: Konrada Białego, Leny Maciejewskiej, Joanny Żwikiewicz, Oli Szczepaniak, Aleksandry Januszkiewicz i Dominiki Sobeckiej