Wycieczka klasy 2d do Łodzi
- 19 kwietnia, 2024
- Opublikowane przez: admin
- Kategoria: Wycieczki
19 kwietnia klasa 2d udała się na wycieczkę do Łodzi.
Łódź to miasto wyjątkowe. Wyjątkowo rzadko bowiem organizowane są do tego miasta wycieczki jednodniowe, pomimo tego, że odległość do tego miasta z Ostrowa nie jest jakoś wyjątkowo większa niż do Wrocławia czy do Poznania.
Wyjątkowość Łodzi to również jej XIX i XX wieczna przeszłość i współczesna transformacja społeczna, gospodarcza czy urbanistyczna. Łódź to niegdyś polski Manchester z całym swym arcyciekawym obliczem społeczno-przemysłowym, to miasto wielu kultur, języków, tradycji, religii, to centrum komunikacyjne i logistyczne współczesnej Polski. Łódź to miasto kultury i nauki z ciekawym i bogatym zapleczem naukowym oraz teatralno-muzycznym.
Jedną z wizytówek Łodzi to oblicze filmowe. Po II wojnie światowej Łódź stała się ośrodkiem produkcji filmowej i siedzibą słynnej szkoły filmowej. Film polski zawdzięcza Łodzi nie tylko przestrzeń plenerową ale i zaplecze techniczno-realizacyjne z siedzibą Łódzkiej Wytwórni Filmowej. Nic też dziwnego, że Łódź to jedyne w swoim rodzaju miejsce, gdzie nie tylko można ale i trzeba zaprezentować historię polskiego filmu i polskiej kinematografii.
Wizytę w Łodzi rozpoczęliśmy w EC1 czyli siedzibie kilku instytucji naukowo – kulturalnych, w których można zrozumieć naturę świata a wiedza i ciekawość w tym miejscu to potencjalne źródła codziennych przyjemności dla każdego.
Jedną z instytucji EC1 to Narodowe Centrum Kultury Filmowej w którym młodzież mogła poznać historię kinematografii i dzieje polskiego filmu na przestrzeni ostatnich ponad 100 lat. W części Kino Polska można zobaczyć na trzech poziomach historię polskiego kino od czasów przed I wojną światową do końca 20-lecia międzywojennego, okresu II wojny światowej i pierwszych lat powojennych oraz produkcję filmową od lat 60-tych do współczesności.
Druga część pobytu w EC1 to część zatytułowana „Materia Kina”, gdzie w formie interaktywnej młodzież mogła samodzielnie w formie ćwiczenia warsztatowego zrealizować wymyślony przez siebie scenariusz i fabułę mieszcząc się w zaplanowanym budżecie.
Po czasie wolnym w Manufakturze, gdzie mogliśmy się nieco posilić i odpocząć, młodzież udała się do Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka na sztukę pt. „Śmieszy Cię to?” Spektakl bawił publiczność komedią pomyłek i zabawnych sytuacji.
Po zakończonym spektaklu przed północą wróciliśmy do domu.