Wycieczka do Poznania
- 22 listopada, 2024
- Opublikowane przez: admin
- Kategoria: Wycieczki
W miniony czwartek, 21 listopada klasa 3D brała udział w wycieczce klasowej do Poznania. Stolica Wielkopolski swym niepowtarzalnym urokiem przyciąga o każdej porze roku a koniec listopada to zbliżający się już nieuchronnie czas przedświąteczny, którego powiewy czuć już było na Placu Wolności.
Wycieczkę zaczęliśmy od miejsca szczególnego, czyli od „Niewidzialnej Ulicy”. Jej gospodyni, Pani Jolanta prowadzi tam ośrodek edukacyjny poświęcony problematyce osób obarczonych niepełnosprawnością ludzi pozbawionych wzroku. W ramach prowadzonych zajęć uczniowie zapoznali się z tą problematyką od strony poznawczej, podczas której osoby współpracujące opowiadały z jakimi problemami życiowymi muszą zmagać się osoby niewidome, jakie są przyczyny utraty wzroku, lub też na czym polegają wady wzroku, które znacznie utrudniają człowiekowi funkcjonowanie w przestrzeni publicznej. O wadze problemu, niech świadczy to, że 90% doznań i z otaczającego nas świata odbieramy i interpretujemy za pomocą zmysłu wzroku, pozostałe zmysły, choć też ważne, są jakby dodatkiem do zmysłu wzroku i go poniekąd uzupełniają. Brak wzroku, lub jego znacząca wada wyostrza pozostałe zmysły i skazuje takiego człowieka na uruchomienie znaczących pokładów wyobraźni pozwalających na funkcjonowanie w społeczeństwie. Szczególnym doświadczeniem uczestników wycieczki było wejście do pomieszczenia w którym panowała ciemność absolutna, gdzie można było się poczuć jak człowiek niewidomy, gdzie odtwarzane były dźwięki otaczającego nas świata. W pomieszczeniu tym trzeba było się poruszać posługując się słuchem, dotykiem i zapachem, trzeba było rozpoznać przedmioty, meble, miejsca na ulicy, wejść i wyjść z tramwaju czy też przejść przez most na rzece. Pod koniec trasy rozpoznawaliśmy sensorycznie i zapachowo różne produkty żywnościowe z którymi mamy do czynienia na co dzień. Wyjście z pomieszczenia to swoiste „odzyskanie wzroku” i powrót do świata ludzi widzących.
Druga część naszego pobytu na „Niewidzialnej ulicy” to zorganizowane przez Panią Jolę warsztaty kulinarne, w ramach których uczniowie zapoznali się ze współczesną problematyką zdrowej żywności oraz mieli okazję w grupach uczestniczyć w wyrobie i wypieku flagowego poznańskiego i wielkopolskiego produktu, czyli rogali świętomarcińskich. Wyrób rogali to proces złożony i długotrwały, chociaż w warunkach w jakich przyszło nam się z tym zmierzyć, od momentu zarobienia ciasta półfrancuskiego do momentu konsumpcji upieczonego rogala minęło 3,5 godziny. Produkcja ciasta, oraz nadzienia, z głównym składnikiem czyli białym makiem to fascynując doświadczenie, które każdy z uczestników warsztatów może wykorzystać w domu.
Po wizycie na „Niewidzialnej ulicy” i czasie wolnym na posiłek, wzięliśmy udział w przedstawieniu teatralnym w Teatrze Polskim pt. „Taśmy rodzinne”. Przedstawienie oryginalne i zaskakujące w swojej formie. Początek spektaklu to inscenizacja wystawy autorskiej bohatera sztuki Marcina Małysa, podczas której publiczność wraz z aktorami bierze udział w wernisażu. Początek to zapowiedź performance’u o niejednoznacznym charakterze i treści, ale w pewnym momencie bohaterowie spektaklu, odkrywają karty, odkrywają twarze i odkrywają swoje życie a publiczność jest niejako w oku cyklonu zdarzeń i emocji rodziny Małysów. Niezwykle poruszająca sztuka o przemocy w rodzinie na pewno nie pozostawiła nas w zawieszeniu i obojętności na problem. Początek zaskakujący a finał jeszcze bardziej zaskakujący. Tym bardziej spektakl godny polecenia … pomimo wulgarności języka, jakim posługują się aktorzy, ale cóż, to swoista prawda czasu, prawda ekranu. Współczesność jest pełna wulgarności. Czy da się ją tak emocjonalnie przedstawić bez wulgaryzmów??? To dobre pytanie, niemniej warto zobaczyć.
Fotorelacja: https://photos.app.goo.gl/TUNqzuRqzNdLCZf86