175 lat ostrowskiej Almae Matris z dwuletnim dodatkiem
- 24 kwietnia, 2022
- Posted by: admin
- Category: Kultura
14 kwietnia 1845 roku w Ostrowie Wielkopolskim utworzono Królewskie Katolickie Gimnazjum – obecnie I Liceum Ogólnokształcące im. ks. J. Kompałły i W. Lipskiego. Z tej okazji obchodzone jest corocznie Święto Szkoły. Uroczystości 175-lecia planowane na 24 kwietnia 2020 roku pokrzyżowała pandemia. Dopiero po upływie dwóch lat, już bez ograniczeń sanitarnych, w piątek 22 kwietnia doszło do spotkania zaproszonych gości, dyrekcji, nauczycieli, pracowników, młodzieży i absolwentów.
Obchody inaugurowała Msza Święta w Konkatedrze p.w. św. Stanisława Biskupa Męczennika, którą odprawił ks. prałat Tomasz Ilski w asyście pocztów sztandarowych liceum i klubu sportowego Venetia. Wspólnie z ks. prałatem modlili się księża wikariusze i katecheci licealni ks. Artur FIlipiak oraz ks. Krzysztof Raj, a także księża absolwenci ks. Kazimierz Brdęk i ks. Wojciech Trzcieliński. W słowach homilii ks. Tomasz Ilski mówił, że okres edukacji licealnej to czas zdobywania wiedzy i dzielenia się sobą. – I tu, w naszej szkole, rozpoczął się czas miłowania wiedzy. Ale był to także czas dzielenia się sobą. Profesorowie ucząc – wychowywali i stawali się darem dla ówczesnej młodzieży.
Po zajęciach lekcyjnych i liturgii w auli szkolnej odbyła się akademia, w obecności zaproszonych gości m.in.: parlamentarzystów Tomasza Ławniczaka, Jarosława Urbaniaka, Starosty Ostrowskiego Pawła Rajskiego, Wiceprezydenta Ostrowa Wielkopolskiego Sebastiana Górskiego, Członków Zarządu Rady Powiatu Ostrowskiego i Rady Gminy Ostrów Wielkopolski, Rafała Lucińskiego – Naczelnika Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego, przedstawicieli duchowieństwa z ks. prałatem Tomaszem Ilskim. W uroczystościach uczestniczyli: emerytowany dyrektor liceum Alojzy Lewicki i były wicedyrektor Remigiusz Wszędybył, absolwenci m.in. senator IV kadencji dr Andrzej Krzak, dr Antoni Sukiennicki, dr Krystian Niełacny, członkowie zjazdu absolwentów, przedstawiciele władz Stowarzyszenia Wychowanków Alma Mater Ostroviensis z prezesem zarządu Krzysztofem Mikusińskim, członkowie Rady Rodziców I liceum, przedstawiciele placówek oświatowo – kulturalnych powiatu, emerytowani nauczyciele i grono profesorskie. Zgromadzonych gości powitał Dyrektor Liceum i profesor oświaty dr Marek Lewicki, który podkreślił edukacyjną, wychowawczą, naukową i wzrastającą kulturotwórczą rolę szkoły.
Tematem przewodnim święta jest postać wybitnego profesora lub absolwenta. Zgodnie z tradycją Święta Szkoły został ufundowany portret Marty Grześkówny, zasłużonej profesor Alma Mater Ostroviensis, nauczycielki matematyki i wychowawczyni wielu pokoleń absolwentów szkoły. Dydaktyczne i wychowawcze osiągnięcia nauczycielki od czasu ukończenia studiów na Wydziale Matematyczno – Przyrodniczym Uniwersytetu Poznańskiego w 1936 roku, poprzez tajne nauczanie, do przejścia na emeryturę w 1970 roku, przedstawił zgromadzonym historyk Piotr Grabarz. Obraz autorstwa prof. dr hab. Tadeusza Gaworzewskiego ufundował Starosta Ostrowski Paweł Rajski. W okolicznościowym wystąpieniu włodarz powiatu przypomniał rolę jaką liceum odgrywało w procesie nauczania zdalnego w wymagającym czasie pandemii. Obecnie społeczność szkolna skutecznie wpisuje się w działania charytatywne w związku z wojną w Ukrainie. Życzył wszystkim uczniom utrzymania wysokiego poziomu zdawalności egzaminu maturalnego a nauczycielom kontynuowania jednego z najlepszych wskaźników naboru. Jako absolwent szkoły przypomniał swoje lekcje matematyki z prof. Grześkówną. Wystąpienie zakończył konstatacją – obyśmy za rok spotkali się w warunkach pokoju.
Parlamentarzyści podkreślili w swoich wystąpieniach formacyjną rolę zakładu naukowego od czasu powstania styczniowego poprzez udział absolwentów liceum w organizacjach konspiracyjnych w II wojnie światowej i niepodległościowych okresu stalinowskiego (poseł Tomasz Ławniczak) oraz znaczenie edukacji licealnej jako kluczowego etapu kariery zawodowej i czasu kształtowania osobowości (poseł Jarosław Urbaniak). Wiceprezydent Ostrowa Wielkopolskiego Sebastian Górski wyraził nadzieję, że portret prof. Grześkówny zainicjuje cykl kobiecy w galerii I Liceum.
Krzysztof Mikusiński, prezes zarządu Stowarzyszenia Wychowanków i Absolwentów Alma Mater Ostroviensis przedstawił zarys dwudziestopięcioletnich dokonań, wymieniając jako najtrwalsze działania związanie z obchodami kolejnych jubileuszy i wydawaniem „Ksiąg Pamięci Non Omnis Moriar” oraz „Nowego Promienia”.
Podczas uroczystości wręczono honorowe odznaczenia szkoły, dla absolwenta Czesława Rynkowskiego – „Zasłużony dla ALMAM MATREM OSTROVIENSIS’’ i dla Jana Tomczaka nauczyciela fizyki odznaczenie – ,,Zasłużony Profesor ALMAE MATRIS OSTROVIENSIS’’. Ceremoniał poprzedzała laudacja odczytana przez Dyrektora I Liceum podkreślająca nie tylko osiągnięcia zawodowe ale również działalność społeczną uhonorowanych. Wyróżnionym osobom odznaczenia wręczyli: Starosta Ostrowski Paweł Rajski, Dyrektor I Liceum dr Marek Lewicki i prezes zarządu Stowarzyszenia Wychowanków i Absolwentów Alma Mater Ostroviensis Krzysztof Mikusiński. Prowadzący uroczystość Dyrektor I Liceum przekazał wyrazy podziękowania przesłane, dla społeczności szkolnej, w listach gratulacyjnych od Senator RP Ewy Mateckiej, prof. Kajetana Hądzelka i prof. Andrzeja Kierzka.
Zwieńczenie uroczystości stanowiła część artystyczna w której, muzyczne utwory interpretowali utalentowani uczniowie: Zuzanna Klötzel, Gabriela Grzyb, Wiktoria Dołżonek, Maria Kupczyk i wkrótce abiturienci – Paweł Okrój oraz Marcel Świtała.
Fotorelacja:https://photos.app.goo.gl/atvNdPF7cjLwPPG57