XXI Powszechny Zjazd Historyków Polskich
- 23 września, 2024
- Opublikowane przez: admin
- Kategoria: Ogólne
W minionym tygodniu młodzież naszej szkoły wraz z nauczycielami historii: Piotrem Grabarzem i Józefem Pietrzakiem uczestniczyła w XXI Powszechnym Zjeździe Historyków Polskich. Tegoroczny Zjazd, który odbył się w Białymstoku w dniach 17-20 września był zjazdem wyjątkowym. Po pierwsze odbył się w stolicy Podlasia, mieście młodego Uniwersytetu Białostockiego a po drugie odbył się w 100 rocznicę powołania Polskiego Towarzystwa Historycznego, a właściwie przekształcenia Towarzystwa Historycznego powstałego we Lwowie w 1886 r. w Polskie Towarzystwo Historyczne, które z Towarzystwa regionalnego przekształciło się w Towarzystwo ogólnopolskie.
Tradycja zwoływania Powszechnych Zjazdów Historyków Polskich sięga XIX wieku i została zapoczątkowana w 1880 roku w Krakowie. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. ustalono, że zjazdy takie będą odbywać się co 5 lat i ta tradycja trwa do dzisiaj. Pięcioletni cykl zjazdowy został zakłócony w latach II wojny światowej i w 1968 r., kiedy obrady zjazdu zostały przesunięte na rok następny i taki cykl trwa do dzisiaj.
Powszechne Zjazdy Historyków Polskich to spotkanie historyków- naukowców, pasjonatów, nauczycieli historii, studentów i uczniów. Na zjazdach jego główni uczestnicy wywodzący się przede wszystkim z ośrodków naukowych prezentują swój dorobek naukowy i stan badań nad zagadnieniami, które spaja ogólna, wyznaczona przez organizatorów i Zarząd Główny PTH tematyka. Główna tematyka tegorocznego zjazdu to „Człowiek Twórcą Historii”.
Zjazd rozpoczął się już wieczorem 16 września w Ogrodach Pałacu Branickich pokazem „Mapping OURStory”, podczas którego na ogrodowej fasadzie Pałacu Branickich przedstawiano historię Podlasia, historię Zjazdów Historyków oraz historię białostockiego ośrodka naukowego. Następny dzień to uroczysta inauguracja Zjazdu, podczas której wykład inauguracyjny pt. „Fenomen Rzeczpospolitej Obojga Narodów” wygłosił profesor, dr h.c. Uniwersytetu Białostockiego Robert Ian Frost.
W ciągu 4 dni, od wtorku 17 do piątku 20 września w zjeździe wzięło udział ok. 1000 zarejestrowanych uczestników, odbyły się 33 panele podczas których uczestnicy wygłosili ok 170 referatów. Oprócz wystąpień panelowych dla uczestników Zjazdu zapewniono inne atrakcje, jak seanse filmowe najnowszych produkcji podejmujące tematykę historyczną, wizyty w białostockich i podlaskich muzeach, rekonstrukcje historyczne oraz targi książki historycznej.
Nasi uczniowie: Joanna Szukowska, Artur Śniadek, Wojciech Bojarczuk, Nikodem Wasielewski, Patryk Jankiewicz, Adam Gajda, Michał Gola, Oliwier Janiak i Wojciech Ziętek uczestniczyli w wybranych przez siebie wykładach i panelach. Byliśmy również na seansach flilmowych i w Muzeum Pamięci Sybiru. W piątek miało miejsce zamknięcie Zjazdu i ogłoszenie miejsca Zjazdu za 5 lat. Będzie to Łódź.
Wielkie podziękowania należą się wszystkim organizatorom Zjazdu, który przebiegał w niezwykle przyjaznej atmosferze, a jego organizacja naukowa, logistyczna i okołohistoryczna stała na wysokim poziomie.
Link do fotorelacji: https://photos.app.goo.gl/FfyLDR8W9dwtj5Tx8